GRATIS LEVERING - UANSET ORDRENS STØRRELSE *

Vi anbefaler også

SORTE HØM HØM POSER
4 RULLER / HVER 20 STK.
SAKS
KLIPPER LIGE OG RENT
Produktbeskrivelse
Til hunde fra 25 - 40 kg.Hunde der færdes i naturen og er sammen med andre hunde, risikere at blive angrebet af parasitter.

Advantage Vet fra BAYER beskytter din hund mod de mest almindelige parasitter, som din hund kan smittes af, nemlig loppen. Lopper er meget følsomme overfor Advantage, og skal derfor hverken suge blod eller plage din hund i længere tid for at blive dræbt. Advatage virker her og nu, lige så snart loppen kommer i kontakt med det virksomme stof.
Advantage har en dobbelt effekt:

1. Advantage dræber de voksne lopper.
2. Advantage dræber loppelarverne.

Netop af denne grund er Advantage rigtig god til bekæmpelse af lopper. Med et og samme tag dræbes både de voksne og loppelarverne på hunden.

Indeholder 4 pipetter.
Bemærk! 
Loppemidler kan ikke byttes eller returneres, også selvom  pakken ikke har været åbnet. Dette skyldes loven om salg af lægemidler. Du kan få flere oplysninger ved at kigge på www.laegemiddelstyrelsen.dk eller ringe til dem på telefon 44 88 95 95.


Advantage® vet. kutan opløsning til hund og kat (imidacloprid)


Indikation: Til forebyggelse og behandling af lopper på hunde og katte samt til behandling af pelslus (Trichodectes canis) på hunde. Lopper på hunde dør indenfor 1 døgn efter behandling. En behandling forebygger yderligere loppeangreb i 4 uger. Præparatet kan anvendes mod loppebetinget allergisk dermatitis som en del af behandlingsstrategien.
Dosering hund: Under 4 kg: 1 pipette a 0,4 ml; 4 - 10 kg: 1 pipette a 1,0 ml; 10 - 25 kg: 1 pipette a 2,5 ml; 25 - 40 kg: 1 pipette a 4,0 ml. En behandling forebygger yderligere loppeangreb i 4 uger. 


Dosering kat: Under 4 kg: 1 pipette a 0,4 ml; 4 kg og derover: 1 pipette a 0,8 ml. En behandling forebygger yderligere loppeangreb i 3-4 uger.  


Kontraindikationer: Diende hvalpe og killinger under 8 uger behandles ikke. Bør ikke anvendes til dyr med kendt overfølsomhed over for imidacloprid eller nogen af hjælpestofferne.


Forsigtighedsregler: Til udvortes brug. Må ikke gives oralt. Undgå at pipettens indhold kommer i kontakt med øjne eller mund på dyret. Tillad ikke nyligt behandlede dyr at slikke på hinanden. Vask hænderne grundigt efter behandling af dyr. Ved spild på huden vask med vand og sæbe. Personer med kendt hudoverfølsomhed kan være følsomme for lægemidlet. Undgå at få produktet i mund og øjne. Spis, drik og ryg ikke under påføringen.


Bivirkninger: Præparatet smager bittert, og spytsekretion kan lejlighedsvist forekomme, hvis dyret slikker på applikationsstedet umiddelbart efter behandling. Dette er ikke tegn på forgiftning og forsvinder indenfor nogle minutter uden behandling. I meget sjældne tilfælde kan hudreaktioner så som hårtab, rødmen af huden, kløen og sår opstå. Nervøsitet og desorientering kan også forekomme. Savlen og nervøse tegn så som ataxi, tremor og depression har været observeret.


Andre informationer: Opløsningsmidlet i Advantage® vet. kan forårsage pletter på visse materialer, såsom plast, læder, tekstiler og behandlede overflader. Lad derfor væsken tørre, inden kontakt med disse materialer tillades. For yderligere information læs indlægssedlen. 
 

Pakninger: Advantage® vet. pakninger med 4 pipetter. Til kat 0,4 ml - 0,8 ml. 
Til hund 0,4 ml - 1,0 ml - 2,5 ml – 4,0 ml. 


Bayer A/S, Animal Health, Tel. 4523 5000, vet.info@bayer.com. Marts 2013.


Specifikationer
Varenummer 7046264170892
Bruttovægt 42 g
Mærke advantage
Dyregruppe hund
Størrelse større end 26 kg
Type pipetter
Problem lopper & flåter
Ingredienser




Varen er tilgængelig i følgende butikker:

Listen angiver ikke om varen er på lager, kun i hvilke butikker hvor varen føres. Efterspørgsel på om varen er på lager kontaktes butikken.
Aabenraa
Langebro 40 B
6200 Aabenraa
Telefon: 73 62 00 73
Email: aabenraa@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aalborg
Stenbukken 4 - City Syd
9200 Aalborg SV
Telefon: 98 18 66 81
Email: aalborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Aarhus, Risskov
Ravnsøvej 50
8240 Risskov
Telefon: 87 46 05 00
Email: risskov@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aarhus, Skejby
Graham Bells Vej 3
8200 Aarhus N
Telefon: 86 22 78 80
Email: skejby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Aarhus, Tilst
Anelystparken 11 B
8381 Tilst
Telefon: 86 10 90 63
Email: tilst@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aarhus, Viby
Ringvej Syd 96
8260 Viby
Telefon: 86 14 18 47
Email: viby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 16:00
Brøndby
Søndre Ringvej 41 B
2605 Brøndby
Telefon: 43 76 02 42
Email: broendby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Esbjerg
Østre Gjesingvej 23
6715 Esbjerg N
Telefon: 76 11 95 96
Email: esbjerg@petworld.dk

Mandag - Torsdag
10:00 - 18:00
Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Fredericia
Vejlevej 101 F
7000 Fredericia
Telefon: 75 95 95 07
Email: fredericia@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Frederikshavn
H.C. Ørstedsvej 3 B
9900 Frederikshavn
Telefon: 98 41 01 04
Email: frederikshavn@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Haderslev
Sverigesvej 2 D
6100 Haderslev
Telefon: 74 52 16 11
Email: haderslev@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Helsingør
Birkedalsvej 21
3000 Helsingør
Telefon: 49 25 29 29
Email: helsingoer@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Herlev
Herlev Hovedgade 35
2730 Herlev
Telefon: 44 94 40 10
Email: herlev@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Herning
Silkeborgvej 102 F
7400 Herning
Telefon: 97 14 15 74
Email: herning@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Hjørring
Bispetorv 32
9800 Hjørring
Telefon: 98 33 22 10
Email: hjoerring@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
09:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Holstebro
Nyholmvej 3
7500 Holstebro
Telefon: 97 12 04 00
Email: holstebro@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Horsens
Høegh Guldbergs Gade 19B
8700 Horsens
Telefon: 75 65 31 80
Email: horsens@petworld.dk

Mandag - Torsdag
10:00 - 18:00
Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Hørsholm
Kongevejscentret 10
2970 Hørsholm
Telefon: 87 39 06 00
Email: hoersholm@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Kolding
Albuen 19 C
6000 Kolding
Telefon: 75 51 95 03
Email: kolding@petworld.dk

Mandag - Torsdag
09:30 - 18:00
Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Kolding, Vonsild
Vonsildvej 1
6000 Kolding
Telefon: 75 50 50 09
Email: vonsild@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Næstved
Vestergårdsvej 18
4700 Næstved
Telefon: 55 70 03 33
Email: naestved@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:00 - 19:00
Lørdag
09:00 - 17:00
Søndag
09:00 - 17:00
Odense
Gørtlervej 11
5230 Odense M
Telefon: 63 95 01 99
Email: odense@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Odense, Bolbro
Grønløkkevej 9 E
5000 Odense C
Telefon: 66 13 15 07
Email: bolbro@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Randers
Marsvej 19
8960 Randers SØ
Telefon: 86 42 00 19
Email: randers@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Ribe
Moltkes Allé 16
6760 Ribe
Telefon: 75 41 19 19
Email: ribe@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 17:30
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Silkeborg
Nørrevænget 45 B
8600 Silkeborg
Telefon: 86 44 55 69
Email: silkeborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Skive
Holstebrovej 76 A
7800 Skive
Telefon: 97 56 56 28
Email: skive@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Sønderborg
Grundtvigs Plads 10
6400 Sønderborg
Telefon: 74 47 01 01
Email: soenderborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Svendborg
Vestergade 167 A
5700 Svendborg
Telefon: 62 20 31 19
Email: svendborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 17:30
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Vejle
Enghavevej 9
7100 Vejle
Telefon: 75 72 07 08
Email: vejle@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Viborg
Holstebrovej 81 G
8800 Viborg
Telefon: 86 72 12 00
Email: viborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00