Gratis levering* ✓ 97% af ordrerne leveres dagen efter ✓


Vejl. markedspris 579,00
DKK 349,00
Spar 40%

Vi anbefaler også

SORTE HØM HØM POSER
4 RULLER / HVER 20 STK.
TANDRENS HUND OG KAT
REDUCERER PLAK/TANDSTEN
Produktbeskrivelse

Voksenvægt over 25 kg, f.eks. Grand Danois, Dobermann.

Hundefoder til hvalpe og unghunde af store racer (slutvægt 25-40 kg) fra 1. til 12. måned, samt til hvalpe af meget store racer (slutvægt > 40 kg) op til 24. måned, medåVital Health-Formula.

Hvalpe af store hunderacer (med en voksen vægt på over 25 kg) vokser særligt hurtigt. Derfor har de særlige krav til deres ernæring. En for høj væksthastighed fører ofte til ledproblemer. Derfor indeholder Eukanuba Puppy Large Breed Hundefoder mindre fedt for at opnå en optimal vægtforøgelse og en harmonisk vækst.

Protein- og kalkindholdet er optimalt afstemt efter vækstfasens behov og fremmer muskel- og knogledannelsen. Derudover fremmer det unikke Joint Management System (JMS) fra Eukanuba en sund knogle- og ledudvikling via de virksomme stoffer glucosamin og chondroitinsulfat. Dette produkt kan allerede gives fra 3. uge. Når en hvalp af stor race når voksenalderen, bør man ved normal aktivitet gå over til foderet Eukanuba Adult Large Breed.

Eukanuba Puppy Large Breed egner sig på grund af det særligt tilpassede mineral-indholdåikkeåtil drægtige og diegivende tæver.



Specifikationer
Varenummer 8710255122359
Bruttovægt 12,00 kg
Mærke eukanuba
Dyregruppe hund
Konsistens tør
Størrelse større end 26 kg
Alder hvalp
Posestørrelse 11 - 15 kg
Smag kylling
Ingredienser
Tørret kylling og kalkun: 25% (kylling15%, en naturlig kilde til glucosamin og chondroitinsulfat), majs, hvede, durra, animalsk fedt, ris, tørrede hele æg, roetrævler (2,8%), fiskeolie, hydrolyserede animalske proteiner, ølgær, kaliumchlorid, natriumchlorid, fructooligosaccharider (0,28%), kalciumkarbonat.

Analytiske bestanddele: 

Protein 26,0% 
Fedtindhold 14,0%
Omega-6 fedtsyrer 2,17% 
Omega-3 fedtsyrer 0,80%
DHA 0,18% 
Råaske 5,40%
Træstof 2,10%
Kalcium 0,80%
Fosfor 0,70%

Tilsætningsstoffer: 

Vitaminer: A-vitamin: 46167IU/kg, D3-vitamin: 1532IU/kg, E-vitamin: 256mg/kg, ß-karotene: 5,0mg/kg.




Video




Varen er tilgængelig i følgende butikker:

Listen angiver ikke om varen er på lager, kun i hvilke butikker hvor varen føres. Efterspørgsel på om varen er på lager kontaktes butikken.
Aabenraa
Langebro 40 B
6200 Aabenraa
Telefon: 73 62 00 73
Email: aabenraa@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aalborg
Stenbukken 4 - City Syd
9200 Aalborg SV
Telefon: 98 18 66 81
Email: aalborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Aarhus, Risskov
Ravnsøvej 50
8240 Risskov
Telefon: 87 46 05 00
Email: risskov@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aarhus, Skejby
Graham Bells Vej 3
8200 Aarhus N
Telefon: 86 22 78 80
Email: skejby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Aarhus, Tilst
Anelystparken 11 B
8381 Tilst
Telefon: 86 10 90 63
Email: tilst@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Aarhus, Viby
Ringvej Syd 96
8260 Viby
Telefon: 86 14 18 47
Email: viby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 16:00
Brøndby
Søndre Ringvej 41 B
2605 Brøndby
Telefon: 43 76 02 42
Email: broendby@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Esbjerg
Østre Gjesingvej 23
6715 Esbjerg N
Telefon: 76 11 95 96
Email: esbjerg@petworld.dk

Mandag - Torsdag
10:00 - 18:00
Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Fredericia
Vejlevej 101 F
7000 Fredericia
Telefon: 75 95 95 07
Email: fredericia@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Frederiksberg
Nordens Plads 6A
2000 Frederiksberg
Telefon: 43 44 00 12
Email: frederiksberg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Frederikshavn
H.C. Ørstedsvej 3 B
9900 Frederikshavn
Telefon: 98 41 01 04
Email: frederikshavn@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Haderslev
Sverigesvej 2 D
6100 Haderslev
Telefon: 74 52 16 11
Email: haderslev@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Helsingør
Birkedalsvej 21
3000 Helsingør
Telefon: 49 25 29 29
Email: helsingoer@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Herlev
Herlev Hovedgade 35
2730 Herlev
Telefon: 44 94 40 10
Email: herlev@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Herning
Silkeborgvej 102 F
7400 Herning
Telefon: 97 14 15 74
Email: herning@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Hjørring
Bispetorv 32
9800 Hjørring
Telefon: 98 33 22 10
Email: hjoerring@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
09:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Holstebro
Nyholmvej 3
7500 Holstebro
Telefon: 97 12 04 00
Email: holstebro@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Horsens
Høegh Guldbergs Gade 19B
8700 Horsens
Telefon: 75 65 31 80
Email: horsens@petworld.dk

Mandag - Torsdag
10:00 - 18:00
Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Hørsholm
Kongevejscentret 10
2970 Hørsholm
Telefon: 87 39 06 00
Email: hoersholm@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Kolding
Albuen 19 C
6000 Kolding
Telefon: 75 51 95 03
Email: kolding@petworld.dk

Mandag - Torsdag
09:30 - 18:00
Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Kolding, Vonsild
Vonsildvej 1
6000 Kolding
Telefon: 75 50 50 09
Email: vonsild@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Næstved
Vestergårdsvej 18
4700 Næstved
Telefon: 55 70 03 33
Email: naestved@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:00 - 19:00
Lørdag
09:00 - 17:00
Søndag
09:00 - 17:00
Odense
Gørtlervej 11
5230 Odense M
Telefon: 63 95 01 99
Email: odense@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 19:00
Lørdag
10:00 - 17:00
Søndag
10:00 - 17:00
Odense, Bolbro
Grønløkkevej 9 E
5000 Odense C
Telefon: 66 13 15 07
Email: bolbro@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 19:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Randers
Marsvej 19
8960 Randers SØ
Telefon: 86 42 00 19
Email: randers@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Ribe
Moltkes Allé 16
6760 Ribe
Telefon: 75 41 19 19
Email: ribe@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 17:30
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Silkeborg
Nørrevænget 45 B
8600 Silkeborg
Telefon: 86 44 55 69
Email: silkeborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Skive
Holstebrovej 76 A
7800 Skive
Telefon: 97 56 56 28
Email: skive@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
Sønderborg
Grundtvigs Plads 10
6400 Sønderborg
Telefon: 74 47 01 01
Email: soenderborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 16:00
Søndag
09:30 - 16:00
Svendborg
Vestergade 167 A
5700 Svendborg
Telefon: 62 20 31 19
Email: svendborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 17:30
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Vejle
Enghavevej 9
7100 Vejle
Telefon: 75 72 07 08
Email: vejle@petworld.dk

Mandag - Fredag
09:30 - 18:00
Lørdag
09:30 - 15:00
Søndag
10:00 - 15:00
Viborg
Holstebrovej 81 G
8800 Viborg
Telefon: 86 72 12 00
Email: viborg@petworld.dk

Mandag - Fredag
10:00 - 18:00
Lørdag
10:00 - 16:00
Søndag
10:00 - 16:00
´